Xampp, Xdebug ve PhpStorm

 
 
 
 

Php de debug için xdebug eklentisini kullanıyorum. Sizin de böyle bir niyetiniz varsa, okumaya devam edin 🙂

İşletim sistemi olarak windows, php için de xampp kullanıyorsanız, xdebug zaten kurulu olarak geliyor.

Burada bize sadece eklentiyi aktifleştirmek düşüyor. Php de eklentilerle ile ilgili temel ayarları php.ini dosyasından yapıyoruz.

Php.ini dosyasına, C:\xampp\php\php.ini  yolunu izleyerek ulaşabileceğiniz gibi, Xampp Control Panel‘den, Apache ‘nin karşısında ki Config butonundan da ulaşabilirsiniz.

Dosyayı açtıktan sonra  [XDebug] satırını  bulmak gerekiyor. Eğer bulamıyorsanız xdebug kurulu olmayabilir, kurulum işlemini tamamladıktan sonra devam edin.

Doğru yeri bulduğunuzda karşılaşacağınız görüntü aşağı yukarı bu şekilde olacaktır.

Yapmamız gereken ise noktalı virgülleri kaldırmak ve xdebug.remote_enable parametresini 1 olarak değiştirmek :

Xampp Control Panel den Apache‘yi yeniden başlattığınızda, phpinfo()  çıktısında xdebug eklentisini de görebiliyor olmanız gerekiyor. Eğer göremiyorsanız, bir yerde bir problem var demektir.

Olayın PhpStorm tarafına geldiğimizde, saolsun PhpStorm bizi pek uğraştırmıyor.

Üst Menü  – File > Settings > PHP yolunu izleyerek girdiğimiz yerde Development environment şeklinde bir bölüm bulunuyor. Burada 1. seçenekten kullanmak istediğimiz php sürümünü seçiyoruz. İkinci seçenekten ise php yorumlayıcısını seçiyoruz. Karşısında ki üç noktalı butona tıklayınca bir menü daha açılıyor. Açılan menünün General bölümüne xampp klasörünün içindeki php klasörünün konumunu giriyoruz ( eğer kurulum sırasında değiştirmediyseniz; C:\xampp\php  şeklindedir ).

Eğer her şeyi doğru yaptıysanız :

phpstorm-xdebug-kurulumu-debug

PhpStorm otomatik olarak Xdebug eklentisini görecektir.

Artık PhpStorm ile xdebug kullanmak için debug butonuna basmanız yeterli. Eğer farklı bir IDE kullanıyorsanız, xdebug eklentisini etkinleştirmek için PhpStorm’a kadar olan adımları uygulamalı ve kullandığınız IDE içinde gerekli tanımlamaları yapmalısınız.

 
 
 
 

Yorum Gönder

Bilgi : E-posta Adresin Sadece İletişim için, kimsecikler görmeyecek.