Linux Özel Komut Oluşturmak

 
 
 
 

Linux da bir çok işi terminal (konsol) den hallediyoruz, peki kendi komutlarımızı oluşturabilsek, mevcut komutları kafamıza göre düzenleyebilsek nasıl olurdu ?

Alias komutu bu imkanı bize sunuyor. Fakat bir kaç küçük ekleme yapmazsanız kalıcı olmuyor malesef.

Normalde alias komutu sadece bir terminal oturumunda geçerli oluyor. Yani terminali açtınız, alias ile bir komut tanımladınız; komutunuz terminal kapatılana kadar geçerli olur.

Bunu kalıcı hale getirmek için ise .bash_aliases dosyasını düzenlememiz yeterli oluyor. Bu dosya Ev dizininde ikamet ediyor. Eğer mevcutsa, ev dizinine girdikten sonra ctrl+h tuşlarına basarak görebilirsiniz. (Ctrl+h gizli dosyaları görünür hale getiriyor)

Şayet böyle bir dosya yoksa sizin oluşturmanız gerekiyor. Dosyayı oluşturduktan sonra içine terminale yazdığınız komutu olduğu gibi eklemeniz yeterli.

Peki Alias komutu nasıl kullanılıyor ?

Örneğin:

sudo apt-get install phpmyadmin  şeklindeki kodu yukle phpmyadmin  şeklinde değiştirmek istediğimizi varsayalım.

Bunu yapabilmek için yazmamız gereken kod : alias yukle='sudo apt-get install'  şeklinde olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, eşittir işaretinden önce ve ya sonra boşluk bırakmamak. Onun dışında da bi numarası yok zaten. Bu kodu olduğu gibi .bash_aliases dosyasına eklediğimizde kodumuzu istediğimiz zaman terminalden kullanabiliyoruz.

Şunu da ekleyeyim; bu şekilde terminalde kullanıma geçen kodumuz, komut çubuğunda bir işe yaramıyor malesef. Komut satırından kastım Alt+f2 tuşuna basarak açtığımız, tek satırlık komut yazmamıza olanak sağlayan ekran.

Konu hakkında bildiklerim bundan ibaret, python scriptlerimi direk komutla erişilebilir hale getirmek için bana lazım oldu, sizinde işinize yarar umarım.

 
 
 
 

Yorum Gönder

Bilgi : E-posta Adresin Sadece İletişim için, kimsecikler görmeyecek.